İçeriğe geç →

SAWYER ETKİSİ

Mark Twain ismini duydunuz mu? Kendisi önemli bir yazar ve gerçek adı Samuel Langhorne Clemens. Çok önemli eserleri olan yazarın en ünlü eseri bir çocuk romanı olan Tom Sawyer’ın Maceraları’dır.

Bu hikayede Tom Sawyer’ın eline boya kovası ve fırça veren halası Polly, çitlerin boyanmasını ister. Boyayı alan ve bahçeye giden Sawyer’ı gören arkadaşları dalga geçmeye başlarlar ve gülüşürler.

Bu durum hoşuna gitmez ve akıl dolu bir plan yapar…

Tom Sawyer çitleri boyarken büyük bir keyif alıyormuş gibi mutlu davranır, gülücükler saçar ve eğlenir. Arkadaşları şaşırırlar ve sorarlar “gerçekten bu kadar keyifli mi?” diye, Sawyer ise “Ömrümde daha eğlenceli bir iş yapmadım” diye cevap verir.

Daha az önce gülüp dalga geçen çocuklar Sawyer’a “sen bırak biz devam edelim” deseler de Sawyer bırakmak istemez ama sonra herkesten çikolata, para gibi şeyler toplayarak onların da yapmasına izin verir.

İşte bu manevra Sawyer etkisi olarak anılır.

Bu hikaye bir Sezercik filminde şöyle alıntılanmış:

İşi oyunlaştırarak ve insanları işin içine katarak engelleri aşabilmek, biraz sawyer etkisi, biraz liderlik yeteneği…

Daniel H. Pink, yazdığı Drive isimli kitapta Sawyer etkisinden bahsediyor, aynı kitapta geçen şu bölüm de etkileyici:

“Başkaları için iş yaptığımda bu durum keyif olmaktan çıkıp iş oluyor, kendim için çalışınca yaratmanın keyfini yaşıyorum ve sabaha kadar çalışsam da farkına varmıyorum”

Hikayelerden bahsetmişken neredeyse 2 yıl önce yazdığım başka bir hikaye yazısını sizinle paylaşmak isterim.

Goldilocks Prensibi isimli yazım için buraya tıklayın lütfen.

Telegram kanalıma abone olarak yazdığım anlık mesajları okuyabilirsiniz, şuraya tıklayıp uygulamada katıl butonuna basabilirsiniz, görüşmek üzere.

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir