İçeriğe geç →

DİJİTAL ÇELİNME

Kırıklarını aldırdım kalbimin

Zırhımı çıkarttım astım portmantoya

Güzel vücutlar, boş suratlar

Benimse yenmiş tırnaklarım

Titrek ellerim var

Evet dedi, ben de seni aldattım

Bir kez de değil üstelik

Çünkü beni çok kanattın

Çok sevdiğim bir yalandın

Gönülçelen

Aynı anda utanmadan

Hem kırıcı, hem kırılgan

Yordun beni gönülçelen

Gönülçelen

Biraz gerçek, biraz yalan

Hem yara bandım, hem yaram

Bitsin artık gönülçelen

Konumuz dijital çelinme, bu sebeple gönülçelen ile başlamak istedim.

Önce dijital bağımlılık ile dijital çelinmenin farklarından bahsedelim. Dijital bağımlılık, dijital çelinmeye göre çok daha ağır şekilde ilerler. İnsanların internet ya da oyun bağımlılığı olarak adlandırdığı çoğu olay aslında dijital çelinmedir.

Daha önceki yazılarımda ve yaptığım her konuşmada mutlaka bahsettiğim bir konu var, o da verilerimizin bize karşı kullanılması. Hani derler ya “bakkala diye çıkıp kaybolasım var” diye işte bu da onun gibi bir şey. Gelen bir mesajı okumak isterken bir anda kendimizi instagramda hikaye bakarken ya da twitter tt listesini inceliyorken bulabiliriz, uygulamalar bizi çeliyor.

Mesela bu blog yazısını yazarken elim devamlı telefona gidiyor ve bir şeylere bakmak istiyorum ama dijital çelinmeden pomodoro tekniği ile kurtuluyorum.

“Pomodoro nedir?” diyenler için hemen anlatayım, 25 dakika boyunca bir işe odaklanıyorsunuz ve ne olursa olsun başka bir şey ile uğraşmıyorsunuz 25 dakika bitince 5 dakika mola verip tekrar 25 dakika odaklanıyorsunuz. Bu 25 dakikalık birimlere “1 pomodoro” deniliyor. Bununla ilgili yazdığım pomodoro yazım için şuraya tıklayabilirsiniz.

İnternet ve dijital abur cuburlar bizi devamlı kendilerine çekiyor. Bu savaşta karşı taraf bizim koordinatlarımızı biliyor ve olduğumuz yere bomba atıyor. Verilerimizi bilen uygulamalar bizi bildirim ve içerik bombardımanı ile yakalayarak uygulamadan çıkmamızı engelliyor.

Dijital çelinme ile her işi minik minik yaptığımızda ve sürekli bölündüğümüzde, normalde 25 dakikada yapıp kenara atacağımız bir işi 2 ayda bitiremiyoruz. Bu konu ile ilgili yazdığım dikkat tortusu yazısı burada.

Sonuç olarak; dijital çelinmeden kurtulmanın tek yolu ne olursa olsun odaklanmak ve bina başımıza yıkılmadığı sürece ne telefona bakmak ne de birisine cevap vermek. En büyük sorunlarımızdan birisi de bu değil mi? Her an ulaşılabilir olmak, her mesaja dönmek, telefonu açmak.

Açmayın, sizin de duşa girme hakkınız var, sizin de uyuma hakkınız var o zaman sizin de 25 dakika bölünmeme hakkınız var, bunu kimseye vermeyin ve çelinmeyin.

Kategori: Psikoloji Teknoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir