İçeriğe geç →

MATTHEW ETKİSİ

Birlikten kuvvet doğar diye bir söz var, bana çok samimiyetsiz geliyor.

Bence doğrusu şu: Birlik, kuvvetin etrafına toplanır.

Güç neredeyse o daha çok güçlenir, insanlar onun etrafına doluşur. Birisi ünlüyse girdiği bir iş ile diğerlerine göre daha çok ünlenir ve son olarak; para parayı çeker…

Matthew etkisi paranın, güzel bir geçmişin, siyasi gücün ya da bunun gibi sosyal bir birikimin kendisini çok daha iyi katladığını ve birinin bu konularda güçlü olmasının girdiği her işte onu daha da güçlendirdiğini ifade eder.

Bu kavramı matta etkisi ya da birikmiş üstünlük olarak da tanımlayabiliriz.

Sosyolog Robert K. Merton’a ait olan bu kavram 1968 yılında kullanılmaya başlandı.

Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse aynı şarkıyı ben çıkarırsam bana pek bir şey katmayabilir ama ünlü birisi çıkarırsa o şarkı tutar ve o kişi daha ünlü olabilir. Başka bir örnek vermek gerekirse, ortadaki bilimsel çalışmayı genç bir akademisyen bulursa yankı getirmeyebilir ama Nobel Ödülü sahibi bir akademisyen sunarsa kendisine büyük katkılar getirebilir.

İşte bu sebeple buna birikmiş üstünlük adı veriliyor.

Soyadınız ya da ailenizin banka hesabı hayattaki başlangıç noktanızı belirleyebilir. Bu arada Malcolm Gladwell, Outliers kitabında bu konuyu basit bir şekilde açıklıyor.

Hayata geride başlamış olabilirsiniz, ailenizden aldığınız destek rakiplerinize göre yetersiz olabilir. Bu noktada bence yapmanız gereken şey şikayet edip, bahane limanına sığınmak değil “ben bunu yaşadım ama çocuklarım yaşamasın” diyerek daha çok çalışmak.

Bahanelere sığınmayın, bahanelerinizin üzerine gidin, videodaki hikaye bu konuda önemli bir örnek.

Yarın görüşmek üzere…

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir