İçeriğe geç →

THISPERSONDOESNOTEXIST.COM

Disposable…

Tek kullanımlık demek, tek kullanımlık bardaklar, tek kullanımlık eldivenler.

Hayatımızda yeterince tek kullanımlık şey varken koronavirüs ile birlikte tek kullanımlık ürünler çoğaldı. Tek kullanımlık maskelerimizi takıp lokantaya gidiyoruz ve karşımıza tek kullanımlık menüler geliyor, berber artık güzel kokulu bir havlu sermiyor, tek kullanımlık dandik bir havlu ile kuruluyor saçlarımı.

Banka işlemleri yaparken telefonuma tek kullanımlık bir şifre geliyor, o an benim için üretilen bu onay kodu ile işlemlerimi yapabiliyorum.

Tek kullanımlık şeylere örnek verdik ama hiç aklınıza gelmeyecek bir örnek daha var, tek kullanımlık insanlar!

Yukarıda gördüğünüz fotoğraftaki insan aslında yok!

Bu fotoğraftaki insan yüzü yapay zeka tarafından oluşturuldu. Thispersondoesnotexist isimli internet sitesini her yenilediğinizde size yeni bir insan yüzü gösteriyor ama aslında bu insanlar yok, hepsi yapay zeka ile oluşturulan kombinasyonlardan ibaret. Fotoğrafları gerçeğinden ayırmak imkansız, fotoğraflar gerçek bile değil.

O dönem Uber çalışanı olan Philip Wang tarafından kurulan sitede Nvidia StyleGAN algoritması çalışıyor. Hiç olmayan birine ait bir yüz üreten bu sitede gördüğünüz insanlar aslında hiç olmadılar : )

Her yenilemede 1024×1024 piksellik yeni bir insan yüzü görebileceğiniz siteyi en çok sahte hesap açanlar kullanıyor. İnternette hiç olmayan birini her türlü dolandırıcılıkta da kullananlar mevcut.

Bu site bize “internette her gördüğüne inanma” diyenlerin ne kadar haklı olduklarını gösteriyor.

Farklı insan yüzleri üretebilen yapay zeka yakında daha önce olmayan müzik türleri, yağlı boya tabloları gibi sanat eserleri de üretebiliyor.

Teknolojiye karşı insanlık yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazıda bahsettiğim siteye gitmek için de buraya tıklayabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Kategori: Teknoloji

Tek Yorum

  1. […] olmayan karakterlerden bahsetmişken Thispersondoesnotexist isimli yazımı mutlaka okumanızı öneriyorum! Buraya tıklayın […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir