İçeriğe geç →

SİBERHONDRİK

Last updated on 23/03/2021

Siberhondrik, “hastalık hastalığı”nın dijital versiyonudur.

İnternetten sağlık alanında bilgi araştırıp kendisine tanı koyan ya da çeşitli yöntemlerle tedavi etmeye çalışan siberhondrikler kendilerinin ya da yakınlarının sağlıklarına zarar verebilirler.

En ufak bir ağrıda (bazen ağrı olmadan, ağrı olduğunu düşünerek) internetin başına geçen bu kişiler bedenin verdiği mesajları yanlış anlayabilirler ve yaşantılarında sorunlar meydana gelebilir. Kendisine bir teşhis koyduktan sonra doktora giden siberhondrikler doktordan istedikleri cevabı alamayınca başka bir doktora oradan da başka bir doktora gidebilirler.

İstediği cevabı yine alamayan bu kişiler teşhis konulmadığı için başlarına kötü bir durum geleceğine inanırlar ve bu stres durumu başka hastalıkları tetikleyebilir.

Kendisine istediği teşhisi koyduramadıktan sonra internette özellikle forumlarda kendi hayali teşhislerine uygun  ilaçları ve tedavi yöntemlerini araştırırlar. Klasörler dolusu evrağı inceleyen ve  tahlil sonuçlarını da internette araştıran bu kişilerin bir uzmandan destek almaları gerekebilir.

Birçok ölümcül hastalık bazen bir baş ağrısı ile kendisini belli eder, insanın kendisini dinlemesi ve gözlemlemesi iyidir fakat bunu bir takıntı haline getirmeden ve uzmanların görüşlerine saygı duyarak yapmak en iyisi.

Başka bir internet hastalığı daha var, Photolurking başlıklı yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yarın görüşmek üzere…

Kategori: Yaşam

Tek Yorum

  1. Yine aydınlandık emeğinize sağlık hocam ☺️
    Son raddesine gelmemişim %38 siberhondrik olduğumu anladım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir