İçeriğe geç →

SÜREKLİ KISMİ DİKKAT

Merhaba, herhangi bir şeye kesintisiz 5 dakika ayırabiliyor musunuz? Geri kalan her şeyi unutup derin bir odaklanma ile sadece yaptığınız işin içine gömülebiliyor musunuz? Çok zor, siz bunu yapabildiğinizi iddia edebilirsiniz ama 10 yaş altı için artık bu durum imkansız gibi duruyor.

Bugün lise, üniversite sınavlarında en çok okuyan, en çok çalışan değil en çok odaklananlar öne geçiyor, odaklanmadan yarım yamalak yapılan işler, bölünen zihin, çok çalışılsa bile çalışmaların verimini düşürüyor.

Linda Stone tarafından tanımlanan sürekli kısmi dikkat kavramı insanların bir şeye tamamen odaklanamadığını, dikkatlerinin bir bölümünün başka bir yerde olduğunu ve arka plandaki düşüncelerin insanları engellediği ifade ediyor.

Odaklanmak ya da odaklanamamak, işte bütün mesele bu…

Aynı anda birçok iş yapabilmek övünülen bir durum gibi görünse de aslında tam ters açıdan olumsuz sonuçlar doğurmakta. İnsan beyni bilgisayarlar gibi birden fazla sekmeyi kaldıramıyor ve “biraz ondan, biraz şundan” mantığının yüklendiği molozlar zihni yoruyor.

Bir işle uğraşırken “acaba şu an sosyal medyada neler oluyor” ya da “şu an bitcoin kaç lira oldu ya” gibi sorular zihninizi kurcalıyor, bölünmeden kendimizi bir işe vermek ne kadar zorlaştı.

Siz nereye bakarsanız orası o kadar değerlidir, sizin dikkatiniz para ediyor dostlar, lütfen bunu unutmayın. Oy kullanmak ne kadar değerliyse bir yere dikkatini vermek de o kadar önemlidir. Dikkatimizi verilerimizi toplayarak algoritma oyunları ile kontrol altına alıyorlar, istesek de uygulamadan dışarı çıkamıyoruz, seçme yetimizi elimizden alıyorlar. İnsanlığın bu hale gelmesinin sebebi dikkat ekonomisi, buraya tıklayarak kavram ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bir de sürekli kısmi dikkat ile yakından ilişkili dikkat tortusu kavramı var, buraya tıklayarak okumanızı öneririm.

Peki, ben nasıl odaklanıyorum?

Pomodoro tekniği ile elbette. Onu da şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir işe odaklanmak imkansız gibi duruyor, telefon çalabilir, WhatsApp mesajı gelebilir, yanınızdaki seslenebilir, bu örnekleri çoğaltabiliriz. Odaklamak lüks bir ürün haline geldi çünkü telefona bakmama hakkımız elimizden alındı ya da iş hayatındaysanız mesajları okumama şansınız yok.

Yazıkça moralim bozuluyor, yarın görüşmek üzere…

Kategori: Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir