İçeriğe geç →

KISS PRENSİBİ

Merhaba, bugün 1000 günlük yazı maratonumun 10. günü, yani bunun yanına 2 tane 0 daha eklemem lazım ama beni zorlayacağı kesin.

Dün yazdığım yazıda survivorship bias konusundan bahsetmiştim, savaş uçaklarındaki mermi deliklerini analiz eden bir istatistikçinin ortaya koyduğu bir kavramdı. Bugün yine işin içinde savaş ve uçak var, gelin şimdi Amerika Birleşik Devletleri ordusunda uçak mühendisi olarak çalışan Kelly Johnson tarafından ortaya atılan KISS kavramını yakından inceleyelim.

KISS: Keep It Simple Stupid

KISS prensibi, basitliği savunur, ne yapıyorsak yapalım herkesin anlayabileceği basitlikte olan ürün ve hizmetlerin en kaliteli segmentte olduğu iddia eder.

Basitlik denilince benim aklıma gelen ilk isim Steve Jobs. Kendisi basitliği savunduğu gibi aynı zamanda talimatlarını bile buna göre veriyordu. Müzik sektörü için devrim niteliğinde bir buluş olan iPod’un tasarım sürecinde kendisine cihazın son halini sunan mühendislere iPod’un daha küçük hale getirilmesi talimatını veren Steve Jobs istemediği bir cevapla karşılaşmış. iPod’un yeterince küçültüldüğünü ve daha küçük hale getirilemeyeceğini söyleyen mühendislerin elindeki iPod’u alıp akvaryuma atan Jobs, çıkan hava kabarcıklarını göstererek “bakın, hala içeride boşluklar var, daha fazla küçültün” demiştir.

Farklı alanlarda kullanılsa da aynı öneme sahip olan KISS prensibinin temelinde sadelik ve basitlik vardır. Karmaşadan uzaklaşarak sade ve basit çalışmayı öneren bu prensibi günlük yaşantımızda da uygulamalıyız.

Tereyağı deneyi de KISS prensibine örnek olarak gösterilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=4mSD_EhgGSc&feature=emb_title

Qualcomm isimli teknoloji firması ürettiği işlemcilerin ısınmadığını termal kameralar ve birçok farklı deney ile müşterilerine kanıtlasa da son kullanıcıya ulaşmakta zorluk çektiğini görünce ne yapmaları gerektiğini anladı: Basit anlatmak

Üstte gördüğünüz videoda, işlemcilerini kullanan telefonların daha az ısındığını kanıtlamak için telefonların üzerine tereyağı koyan şirket “basit anlatma” konusunda rakiplerine fark atmış durumda. Diğer telefonlar ısınıyor ve tereyağı eriyor ama Qualcomm kullanan erimiyor, daha basit anlatılamazdı…

Yarın görüşmek üzere…

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir