İçeriğe geç →

OTODİDAKT

Merhaba, 1000 günlük yazı maratonumun 7. gününden sesleniyorum sizlere. Bana “neden bunu yapıyorsun, kendini çok zorlamıyor musun?” diye soran arkadaşlarım var. Daha önce yaptığım 100 günlük yazı serisi ve bu 1000 günlük yazı serimin amacı aslında çok basit: Kendi kendime öğrenmek!

Öğrenmenin en iyi yolu araştırmak ve anladıklarını yazmaktır diye düşünüyorum. Bir okuldan, öğretmenden ya da geleneksel bir eğitim yöntemiyle eğitim almadan tamamen kendi kendine öğrenen ve kendini yetiştiren kişilere öz öğrenimli ya da otodidakt kişi diyoruz.

Bu kişilere alaylı da diyenler var ama iki konu bazı noktalarda birbirinden ayrılıyor, alaylı kişilere de sektör içinde işi öğretenler var ama otodidakt kişiler her şeyi tamamen kendileri öğreniyorlar.

Otodidakt kişiler zorlu bir süreçten geçerler ve zorlu bir öğrenme süreci yaşarlar ama öğrendikleri şeyler daha kalıcı olabilir. Öğrenmek istedikleri şeyin peşinden koşan ve bu konuda kimseden yardım almayan kişileri tarif eden bu kavram da auto (kendi) ile didaktikos (öğretim) kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkmıştır.

Çevremizde bir bilgi yığını var ve biz bu bilgileri anlamlandırarak öğrenmeye çalışmazsak bu bilgi ve gündem yoğunluğunun altında boğulacağız.

Otodidaktik kişi kendisinin öğretmeni ve kendisinin öğrencisidir. Bu yetkinliğin okullarda bir şekilde çocuklara verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Öğrenmek için sadece not almak ya da diploma almak gerekmez öğrenmenin amacı öğrenmektir dostlar.

“Bir şeyin her şeyini, her şeyin bir şeyini bilin”

T modeli insanı tanımlayan bu sözle başlayan T modeli gelişim isimli yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Yazılarımı İnstagram’dan takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yarın görüşmek üzere…

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir