İçeriğe geç →

Suskunluk Sarmalı

Last updated on 03/03/2020

Suskunluk sarmalı ilk defa Elisabeth Noelle Neumann tarafından kullanılan ve günümüze kadar ulaşan önemli bir kavram. İnsanlar toplundan dışlanmaktan korkarlar, sürü psikolojisi denilen şey de bu değil midir zaten?

İnsanlar sizi dışlayabilir, bundan korktuğunuz için yapmak istediğiniz bir şeyi yapmayabilir veya daha uygun bir zamana bırakabilirsiniz. Neumann da bunu savunuyor işte! Bulunduğunuz yerde çoğunluk A görüşünü savunuyorsa siz B görüşünü savunduğunuzu ifade etmeye çekiniyorsunuz. Belki de çoğunluğun gönlü B görüşünü savunuyor ama herkes A görüşünün etrafında göründüğü için kimse çıkıp B doğrudur diyemiyor, görüşü için savaşmak istemiyor…

İşte suskunluk sarmalı dediğimiz şey de toplumları aynen böyle sarıyor. Bu 5 kişilik bir topluluk için de geçerli, 10 milyonluk bir toplum için de geçerli.

1980’lerde literatürdeki yerini alan suskunluk sarmalı ile ilgili biraz daha derine inelim, fazla vaktinizi almadan konuyu bitireceğim elbette. Suskunluk sarmalı ile insanlar kendi görüşlerini dile getiremiyorlar bunun altında da korku yatıyor. İnsanlar fikirlerini savunan kişilerin azınlıkta olduğunu düşünürlerse bu konuda kimseye bir şey söylemezler hatta bazen tam tersi şeyler söylemek zorunda kalabilirler.

Fenerbahçelisiniz, Galatasaray ile oynanacak maça bilet buluyorsunuz ama maç GS tribününde. Maça gidiyorsunuz ve GS tribününde izliyorsunuz. Fenerbahçe gol atınca sevinebilir misiniz? Sevinirseniz neler olur, hele FB forması giydiyseniz neler oldu bir düşünün.

Suskunluk sarmalı güç kimse ise ona yarar. Kitle iletişim araçları özellikle geleneksel medya mecraları bu sarmala katkıda bulunur.

Eskiden Hitler’in kullandığı suskunluk sarmalını bugün büyük markalar kullanıyor. Özellikle çocuklar bu konudan çok etkileniyor. Sevmedikleri bir şarkıcıya, bir oyuna, bir markaya veya bir etkinliğe sürüden ayrılmamak için zaman ve para ayırıyorlar.

İnsanlar neden böyle yapar anlayamıyorum diyorsanız sürü psikolojisi yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Görüşlerinizi yazının altına yorum olarak bekliyorum, yazılarımı her sabah okumak istiyorsanız https://t.me/s/tolgaakkuscom telegram kanalıma abone olabilirsiniz.

Kategori: Psikoloji

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir