İçeriğe geç →

100. Maymun Deneyi

Kaç gündür içimden yazmak gelmiyordu, şehitlerimize Allah rahmet eylesin.

Yazmaya devam ediyorum…

Bugün size yüzüncü maymun fenomeninden bahsedeceğim. Pasifik Okyanusu’nda bir adada yaşayan maymunları inceleyen bilim insanları maymunlara tatlı patates veriyorlar. Kumlara atılan patatesleri yiyen maymunlar kumlu patatesleri kıtır kıtır çiğniyorlar fakat durumdan pek de memnun olmuyorlar.

Bir gün geliyor ve olaylar ilginç bir hal alıyor, küçük bir maymun kumlu patatesi suya batırıp yıkıyor ve öyle yiyor. Küçük maymunun bu buluşunu gören diğer maymunlar da yavaş yavaş bu olayı öğreniyorlar ve yapmaya başlıyorlar. 6 yıl boyunca maymunların küçük bir kısmı patateslerini yıkasa da diğer tüm maymunlar hala kumlu patates yemeye devam ediyorlar.

1958 yılında maymunlardan yüzüncüsü de patatesleri yıkamayı öğreniyor, yani 6 yıl boyunca toplam 100 maymun patates yıkamayı öğrenmiş olanlar bundan sonra olmuş. Ertesi gün maymunları gözlemleyen bilim insanları artık tüm maymunların patates yıkadığını gözlemlemiş.

İşte buradaki yüzüncü maymuna kritik eşik veya kritik kütle deniliyor. Buradan şunu öğreniyoruz, bir topluluğu değiştirmek için bazen bir kişi yeter. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi birlikten kuvvet doğmaz, birlik kuvvetin etrafında toplanır.

Karar alırken toplulukların ne düşündüğünü düşünmeyin ve sürü psikolojisinden ayrılın, belki de yüzüncü maymun sizsiniz…

Kategori: Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir