İçeriğe geç →

Proust Anketi

Last updated on 22/11/2019

Eskiden, çok eskiden diye başlayacaktım yazıya, sonra farkettim ki o kadar da eski değil…

Ben ilkokula giderken arkadaşlarımıza anı defterleri yazdırırdık, herkes arkadaşları ile ilgili düşüncelerini o defterlere yazardı, hala bu defterleri saklıyorum. Şu an çocuklar mezun olduklarında kendileri için bir anı defteri tutuyorlar mı emin değilim.

Anı defterlerinin bir de anketli versiyonları oluyordu, defterde bazı sorular yazıyordu ve arkadaşlarımız bunları cevaplıyorlardı. 1871 yılında doğan Fransız yazar Marcel Proust henüz 13 yaşındayken bir anket defteri satın almış ve içini doldurup bir arkadaşına bunu hediye etmiş, buna benzer bir anketi de 20 yaşındayken doldurmuş. Bu anketler yazar öldükten sonra ortaya çıkmış, yazardan dolayı meşhur olmuş ve bu anketin adı Proust Anketi olarak kalmış.

Anketin sorularını vermeden önce biraz yazardan bahsetmek istiyorum. Proust için “Tasvir Kralı” diyebiliriz, içtiği bir bardak suyu bile 79 sayfada derinlemesine anlatabilir.

Gündelik hayatta hiç dikkat etmediğimiz detayları en ince ayrıntısına kadar gören yazarın tarzı şarkı sözü yazarı Aysel Gürel’e çok benziyor. Aysel Gürel’in Sezen Aksu’ya verdiği Firuze şarkısını hatırlayın. Şarkıda “Üzüm buğusu gibisin Firuze” diyor. Dolaptan çıkardığınız üzüme bakıp hiç buğusunu incelediniz mi, işte detayları görmek böyle bir olay.

Marcel Proust Kayıp Zamanın İzinde isimli kitabında Paris’in üstünden geçen savaş uçaklarını anlatırken “bu iç karartıcı durumun en güzel tarafı, Parislilere gökyüzüne bakmanın güzelliğini hatırlatmasıydı” ifadelerini kullanıyor. Yazar mantıklı açıklamaları bir kenara bırakarak yaşanılan hisleri geniş zamana yayıyor.

Yazarın kendi el yazısı ile doldurduğu orijinal anket günümüzde Paris’te bir merkezde sergileniyor. Şimdi anket sorularına gelelim, siz de “Proust Anketi”nizi doldurup paylaşabilirsiniz. Proust anketi hala çoğu dergi ve gazete tarafından ünlü isimlere doldurtuluyor ve yayınlanıyor. Küçük bir Google araması ile görebilirsiniz.

Önce bize “Sor” diyen Mor ve Ötesi’ne kulak verelim, o sırada da şarkının altındaki anket sorularını cevaplayalım. Yarın yine bekliyorum.

Masaldın, anlatıldın
Dinleyen mi? hem de çok
Yine mi hüzün var, niye?
Kendini bilene sor

Anket soruları

Sizi en çok üzecek olay?

Nerede yaşamak isterdiniz?

Yaşayabileceğiniz en mutlu an?

Hangi hataları hoşgörüyle karşılayabilirsiniz?

En sevdiğiniz erkek karakter?

En sevdiğiniz kadın karakter?

Tarihteki favori kahramanlarınız?

Gerçek hayatta favori kadın kahramanınız?

En sevdiğiniz ressam?

En sevdiğiniz müzisyen?

Bir erkekte en beğendiğiniz özellik?

Bir kadında en beğendiğiniz özellik?

En sevdiğiniz erdem?

Yapmaktan en mutlu olduğunuz iş?

Arkadaşlarınızda hangi özellikler olmasını isterdiniz?

Kimin yerinde olmak isterdiniz?

Kendinizde gördüğünüz en temel eksiklik?

En sevdiğiniz renk?

En sevdiğiniz çiçek?

En sevdiğiniz kuş?

En sevdiğiniz yazar?

En sevdiğiniz şair?

Tarihte en sevmediğiniz karakter?

En çok isteyeceğiniz özellik?

Nasıl ölmek istersiniz?

Hayattaki sloganınız?

Şu anki ruh haliniz?

Kategori: Psikoloji Sanat

Tek Yorum

  1. mexixe3017 mexixe3017

    Okuma odaklı bir site olduğu için, gece modu olsa çok güzel olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir