İçeriğe geç →

Siyah Renk Değildir

Last updated on 22/11/2019

Bugün siyah üzerine yazıyorum, en sevdiğim ve kopamadığım şeylerin başında gelir siyah, renkler ile soğuk bir ilişkimiz var, siyahın ise yeri bambaşka bende…

Beni düzenli takip edenlerin tek bir amacı var: Öğrenmek

O zaman öğrenmeye başlayalım. Dünyanın en siyah materyalinin ismi Vantablack. 2014 yılında bulunan bu madde insanların şimdiye kadar buldukları en siyah madde, o kadar siyah ki kızılötesi ışınları %99.96 gibi yüksek bir oran ile yutabiliyor. Siyahın yutma özelliğine geçmeden beni yutan bir şarkıyı size hediye edeyim.

Neyse grubunun siyah isimli şarkısını dinleyerek bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Siyah, yutar, emer ve sömürür!

Renklerin hepsi yansırsa beyaz, hiçbiri yansımazsa ve emilirse siyah olur. Bu yüzden beyaz ve siyah, renk değildir, siyah bir kara deliktir. Siyah emer dedik, Harry Potter’daki “Ruh Emiciler” de bu yüzden siyahtır.

Netflix’in Black Mirror dizisinin ismi de bu kara delikten geliyor. Bizi içine doğru çeken siyah ekranların toplumu nasıl yuttuğunu iğneleyici bir dil ile anlatan dizi, geleceğin teknolojilerinin bizi ne hale getireceğini anlatıyor.

Siyah, özgüveni, yüksek disiplini ve içe kapanıklığı simgeler, bu yüzden rock severler siyah giyerler. Aynı zamanda ölümü ve matemi simgeler, bu yüzden Rolling Stones “Paint It Black” şarkısında siyaha bir yöneliş vardır, çünkü cenaze arabaları da ABD’de siyahtır.

Bildiklerimi kısaca anlatmaya çalıştım, merak ederseniz daha detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Kara delik demişken bu şarkıyı da dinlememek olmaz, yarın görüşmek üzere.

Kategori: Sanat Yaşam

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir