İçeriğe geç →

Salam Taktiği

İnce ince doğrayıp dilimlerseniz kimse salamın azaldığını anlayamaz, salamın azaldığı anlaşıldığında zaten büyük bir kısım gitmiştir bile…

Salam taktiği uluslararası ilişkilerde kullanılan bir yöntem. Her boşlukta içeri biraz daha girmeyi, biraz daha üste çıkmayı isteyen ülkeler karşılarındaki ülkelere karşı salam taktiğini kullanırlar. Bir konu tamamen halledilemiyorsa onu halletmek için parçalara bölmeyi deneyin, tıpkı bir salam gibi.

Salam taktiği etik olarak uygulanması uygunsuz bir taktiktir fakat günümüzde hem insanlar, hem ülkeler tarafından kullanılmaktadır.

Salam taktiğine benzer bir de kurbağa haşlama hikayesi var, belki duymuşsunuzdur. Kurbağayı soğuk suya koydunuz ve ocağın altını açtınız, bu durumda kurbağa zıplamaz, sıcaklığın arttığını anlayamadığı için yavaş yavaş ölür. Kurbağayı direk kaynar suya atarsanız zıplayarak canını kurtarmayı dener.

Verilen ve önemsenmeyen küçük tavizler karşınızdakinin salam taktiğinin bir parçası olabilir. Kurbağa ile salam taktiğinde küçük bir fark var, zavallı kurbağa suyun ısındığını farkedemiyor, insanlar ise farketmelerine rağmen önemsemiyor.

Haydi afiyet olsun.

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir