İçeriğe geç →

Neden Instagram?

Instagram’ı kuran Kevin Systrom ve Mike Krieger Stanford Üniversitesi’nden mezun olmuşlar. Önce çeşitli teknoloji şirketlerinde deneyim kazanıp sonrasında da Instagram projesini hayata geçirmişler.

İlk hafta 200 bin kullanıcıya erişen Instagram kısa sürede milyonlara ulaşmayı başardı. Kısa bir süre öncesine kadar en popüler sosyal medya uygulamaları sırasıyla Facebook, Twitter ve Instagram’dı şimdi sıralamada Facebook yerini Instagram’a bırakırken Twitter da yerini korudu. Youtube ise bambaşka bir kulvarda lider olarak ilerlemeye devam ediyor. Snapchat uygulamasındaki kaybolan fotoğraf uygulamasını “Hikaye” olarak kendisine uyarlayan Instagram bir anda büyük bir atağa çıktı.

Fotoğraf: Instagram’da paylaşılan ilk gönderi…

instagram ilk foto

Uygulama, geçtiğimiz yıllarda Facebook tarafından satın alındığında kim derdi ki Instagram popülerliği ile Facebook’u sollayacak diye…

Instagram, filtreleri ile kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı ve cep telefonu ile çekilen fotoğraflara yeni bir bakış açısı getirdi, peki Instagram ismi nereden geliyor, neden Instagram?

20 sene önce dijital cihazlar bu kadar gelişmemişken fotoğraflarımızı fotoğraf makinesi ile çekerdik ve fotoğrafçılara verirdik. Banyo için verdiğimiz fotoğrafları bir albüm ile alır ve bakardık. Bir fotoğrafı çektikten belki 1 yıl sonra görürdük, çünkü fotoğrafların çıktısını almak için aletin içindeki filmlerin tamamının bitmesi gerekirdi.

Bir de instant fotoğraf makineleri vardı, çektiğimiz an fotoğrafı bize verirdi. İnstant anında demek, eski bir televizyon programı vardı ismi “anında görüntü show”du tam olarak bu aletler de anında görüntüyü bize veriyordu. Instagram kurucuları anında fotoğraf veren instant makinelerin “insta”sını, İngilizcesi telegram olan telgrafın da “gram”ını aldılar ve ortaya “Instagram” çıktı.

Sosyal medya uygulamaları, insanların anlık mutluluklarını, o an anlık olarak paylaşmayı öneriyor. Biz anı yaşamak yerine Instagram’ın adının içinde saklı olan görevi yapıyoruz, “anı gönderiyoruz”

Instagram’ın bu kadar popüler olmasının sebebi belli, anıları göstermeye meraklıyız! 25 sene önce evimize gelen misafirlere fotoğraf albümlerimizi gösterirdik, Instagram bunu dijital ve anlık olarak yapıyor işte…

Romalı şair Horatius’un bir şiirinde yer alan “Carpe Diem”i duymuşsunuzdur, bunu “zamanın tadını çıkar” şeklinde çevirebiliriz. Ben ne kadar zamanın tadını çıkaralım desem de ok yaydan çıktı artık, bir daha duramayacak şekilde hızlandık. Anlık olarak yaşıyoruz ve bunu paylaşıyoruz sonra geri dönüp bakmıyoruz bile. Bir daha bakmayacağımız binlerce fotoğraf çekiyoruz.

Günün şarkısı Athena’dan, Durmaz İnsan Hayvan Olunca…

Kategori: Sosyal Medya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir