İçeriğe geç →

Varsayılan Mod Ağı

2002 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen Daniel Kahneman, Hızlı ve Yavaş Düşünme isimli kitabında beynimizde iki farklı sistemin çalıştığını söylüyor. Bir sistem genelde odaklanınca devreye giriyor, diğer sistem ise bir şey düşünmediğimizi zannettiğimiz anlarda…

İşte bu sisteme Varsayılan Mod Ağı (Default Mode Network) deniliyor, bu kavrama kısaca “DMN” diyorlar.

Beynimiz çalışırken çeşitli faaliyetler yapıyor ve bu bilim insanları tarafından gözleniyor, peki bir şey düşünmediğimizde beynimiz ne yapıyor?

Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları “Varsayılan Mod Ağı”nın sadece arka planda çalışan ve hayal kurmamızı sağlayan bir yer olmadığını ifade ederek bu bölümün aynı zamanda her zaman yaptığımız işleri düşünmeden yapmamızı sağlayan bir bölüm olduğunu söylediler.

Varsayılan Mod Ağı, beynin otomatik pilotudur diyebiliriz. Her gün yaptığınız rutin işler  DMN tarafından yürütülüyor. Örneğin, okula doğru yola çıktınız, her gün gittiğiniz yolda ilerlerken beyniniz otomatik pilot modunda çalışıyor ve ekstra bir odaklanma çabanız olmuyor. Aynı durum yemek yerken de oluyor, yemek yerken düşünüyor musunuz? Hayır, çünkü DMN sizin adınıza görevi yaparken siz bir şey düşünmüyorsunuz, belki de başka bir konuya odaklanıyorsunuz.

Bu durum benim geçmiş yazılarımda yazdığım multitasking ve monotasking yazılarını da ilgilendiriyor. Ben aynı anda birden fazla işi yapmamayı öneriyorum.

Yatağa yattınız, uyuyacaksınız, kafanıza takılan bir konu yok ama yine de beyninizin bir bölümü enerji harcıyor, işte buraya Varsayılan Mod Ağı, Default Mode Network (DMN) deniliyor.

Kendiniz ile ilgili şeyler düşünürken veya kendinizden bahsederken de Varsayılan Mod Ağı aktif hale geliyor. “Dikkat Ağı” denilen ve odaklanma görevini üstlenen sistem çalışınca Varsayılan Mod Ağı pasif duruma geçiyor. Fiziksel veya zihinsel olarak bir işle meşgul olduğunuzda Dikkat Ağı sisteminiz aktif duruma geliyor.

Bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi gözlemleyin, rutin bir iş yaparken aslında onu otomatik olarak yaptığınızı göreceksiniz. Benim için de her sabah kalkıp yazı yazmak bir rutin haline dönüştü ve eskisinden daha kolay odaklanıyorum.

Her gün kalemim biraz daha gelişiyor, elbette daha çok yolum var. Yolun başında olmak için önce yola girmek gerekiyordu ve ben bunu yaptım. Peki siz ne zaman yıllardır düşlediğiniz ama vakit bulamadığınız yola girmeyi düşünüyorsunuz, yoksa ölene kadar toz toprakla mı debeleneceksiniz?

Yazılarımı ve anketlerimi takip etmek için Instagram’da beni takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/tolgaakkuscom

Madem otomatik pilottan bahsettik, bugün yazımı Bedük’ün Automatik isimli şarkısı ile bitiriyorum. Bu müzik videosu bence müzik tarihimizin en orijinal klibi. Klipte 90’lı yılların düğünlerine göndermeler yapılırken aynı zamanda da aynı dönem canlandırılarak bir düğünde elektronik müzik ile eğlenen insanlar canlandırılıyor.

Yarın yine görüşelim olur mu?

 

 

 

 

 

Kategori: Psikoloji Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir