İçeriğe geç →

Tolstoy’un Bisikleti (97. Gün)

“Tolstoy’un Bisikleti” yeni bir alışkanlık kazanmak için geç olduğunu düşünenlere, “bu yaştan sonra bunu öğrenemem” diyenlere ilham verecek bir kavram.

Dünyanın en önemli yazarlarından birisi olan Tolstoy 67 yaşındayken 7 yaşındaki oğlunu bir hastalık yüzünden kaybetmiş. Bu üzüntüsünü gören bir dernek ünlü yazara bir bisiklet hediye etmiş. Evladının üzüntüsünü bir an olsun hafifletmek isteyen Tolstoy, tüm boş vakitlerinde evinin bahçesinde bisiklete binmeye başlamış. Tüm komşuları bu durumu biraz garip bulmuşlar elbette, 67 yaşında birisi bisiklete binmeyi neden öğrenmek ister diye sormuşlar kendilerine.

Bir şeye başlamak için geç kaldığını düşünenlere “Tolstoy’un Bisikleti” kavramı hatırlatılır. Dünyanın en önemli roman yazarlarından birisi bile 67 yaşında yeni bir özellik kazanmak için vakit harcıyorsa siz de başarabilirsiniz. 10 bin saat çalışarak başaramayacağınız şey yok, bunu önceki yazılarımda yazmıştım.

Ne zaman “artık bu iş benden geçti” diye düşünürseniz aklınıza bu kavram gelsin. Tolstoy’un bisikletine bakarak şunu düşünün “hiçbir şey için geç değildir”

(Bu yazıda 160 kelime var) #100Gün100Kelime’de 97. gün sona erdi.

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir