İçeriğe geç →

Co-Branding (96. Gün)

Aynı sektörde yer alan veya farklı sektörlerde iş yapan şirketlerin işbirliği yaparak yeni bir marka oluşturmasına “Co-Branding” veya “Birlikte Markalama” denir.

Etki alanlarını genişletmek isteyen firmalar, kendi kalitelerine yakın gördükleri ve aynı kitleye seslendikleri diğer firmalar ile ortak hareket ederek pazar paylarını büyütmeyi hedeflerler.

Co-branding modelinin alt başlıkları da vardır. Birleşme modeli, dikey model, yatay model, sponsorluk modeli ve değer zinciri modeli gibi çeşitleri olan bu yöntem rekabetin en zor olduğu sektörlerde kullanılır.

Playstation’un Şampiyonlar Ligi ile özdeşleşmesi veya Magnum’un Porsche ile eşleşmesi gibi ortak hareketler de bu yönteme dahil edilebilir.

Renault 19 model arabalar, Beymen Club ile ortak bir araba çıkardılar, 1997 yılında çıkan bu arabanın koltuk kumaşlarını Beymen Club yapmıştır.

Bizde durum böyleyken dünyada da Louis Vuitton ve BMW ortak bir proje yaptılar. BMW’nin yeni aracı i8 için Louis Vuitton çanta üretti. Karbon fiber malzeme kullanılan otomobil kullanıcıları için hazırlanan çantada da karbon fiber kullanılmış.

Birlikte markalama ile güzel sonuçlar elde edilebilir ama riskleri de unutmamak lazım. Ortak firmalardan birisinin yaşayacağı bir sorun diğer şirketi de etkileyebilir. Bu ortaklığı yaparken firmalardan birisi diğerinin önüne geçmemesi gerekir.

Co-branding için 2’den fazla marka da ortaklık kurabilir. Şimdi de siz düşünün, devamlı beraber vakit geçirdiğiniz insanlar sizi nasıl etkiliyor. Önceki yazılarımdan birisinde “çevrenizdekilerin ortalamasısınız” demiştim, birlikte vakit geçirdiğiniz insanların size değer katmasını önemseyin.

(Bu yazıda 221 kelime var) #100Gün100Kelime’de 96. gün sona erdi.

Kategori: Pazarlama

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir