İçeriğe geç →

İnsanbiçimcilik ve Teknolojiye Güven (89. Gün)

Nesneleri insana benzetmeyi çok severiz. Yolda giderken gördüğümüz bulutları insan yüzüne benzetebiliriz, aldığımız domatesin üstündeki şekiller insan yüzüne benziyorsa bize sempatik gelir, çocuğunuz salata yesin diye insan yüzüne benzer bir gülümseme şekli ile salatayı yapabilirsiniz.

Nesnelerde insana benzer özellikler aramaya ve bu özellikleri bularak arada benzerlikler kurmaya “İnsanbiçimcilik” veya “Antropomorfizm” denir. Sıradan bir nesne; üzerine çizilen bir ağız ve göz ile veya altına eklenen bir gövde ve kol bacak ile insana benzetilebilir. Bu bilinçaltımıza çok sevimli ve sempatik gelebilir.

Tom Hanks, Yeni Hayat (Cast Away) filminde başrolü bir voleybol topu ile paylaştı, ıssız bir adaya düşen kargo çalışanı tek başına kalınca voleybol topuna yüz çiziyor ve bir süre sonra o top ile ilginç bir ilişki içine giriyor.

561324

Sesli işletim sistemlerinin ve yapay zekânın bizimle kadın veya erkek sesi ile konuşması fikirlerimizi değiştiriyor. Bazı konularda kadın sesleri bize daha güven veriyorken bazılarında erkek sesleri olmayan sistemler başarısızlığa uğruyor.

Teknoloji firmaları yeni bir eşiğe geldi, teknolojiye güvenmemizi sağlamaları gerekiyor. Güvenmezsek sürücüsü olmayan bir otomobile binip 200 km hız ile gidemeyiz veya evin temizlik işlerini tamamen bir robot temizlikçiye emanet edemeyiz. Firmalar cihazlara güvenmemiz için onları insanlara benzetmeye çalışıyorlar.

Cihazların ve diğer nesnelerin insana benzetilmesi çok sempatik gelse de bu durum gerçeğe yaklaştıkça tam tersi bir korku yaratıyor. Karşısındaki ses veya cihaz ayrıştırılamayacak kadar insana benzeyen kullanıcılar korkuya kapılıyor ve güvenemiyor.

Pazarlama stratejilerinin hepsi insan psikolojisinin üzerine oynar ve karşı koyamadığımız açıklarımızdan faydalanarak bize ürün vermeye çalışır. Cihazları insana benzetmek ve onlara güvenmemizi sağlamak firmaların yeni taktiği olacak gibi gözüküyor.

(Bu yazıda 262 kelime var) #100Gün100Kelime’de 89. gün sona erdi.

Kategori: Pazarlama Psikoloji Teknoloji

Tek Yorum

  1. […] da çok satmasını istedikleri ürünleri insanlara benzetirler, bu nasıl oluyor diyorsanız şuraya tıklayarak  İnsanbiçimcilik ve Teknolojiye Güven isimli yazımı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir