İçeriğe geç →

Weber Eşiği (86. Gün)

İlkokul 5. sınıfa kadar tüm notlarım iyiydi, tüm derslerde çok başarılıydım sonra babam bana ödül olarak PlayStation ve FIFA 99 cd’si hediye etti. FIFA ile tanıştıktan sonra hayatımda bir kere daha takdir veya teşekkür belgesi alamadım, anlayacağınız derslerim iyi değildi özellikle matematik!

Bugün “Weber Eşiği”ni yazmak istedim, Feridun Düzağaç şarkısında “Bu matematik bizi kandırıyor hocam” derken gülüp geçiyorsunuz ama gerçekten kandırıyor, benim matematik dersi de bundan kötüydü zaten :p

Matematik dersinde 1 ile 2 arasındaki fark, 101 ile 102 ile arasındaki farka eşittir. Kağıdın üzerinde bu eşit olsa da bilinçaltımızda durum biraz farklı ilerliyor. 10 km hızla giderken 20 km hıza çıkan arabanın hızlandığını daha kolay anlarız, 210 ile giderken hızını 220’ye çıkaran aracın hız değişimini anlayamayabiliriz, gördüğünüz gibi beynimiz bu gibi durumlarda bizi yarı yolda bırakıyor.

Konu ile ilgili popüler bir örnek var, 10 ampulü olan avizeye 1 ampul daha eklerseniz anlaşılmaz ama 2 ampul olan bir avizeye eklediğiniz 1 ampul hemen kendini gösterir. Bunun gibi durumlarda matematiksel düşünemiyoruz ve beynimiz aradaki fark eşit olsa da olayı farklı şekilde algılıyor, pazarlamacılar da bu açığımızı çok güzel şekilde kullanıyor.

Bir bardak alacaksınız, bardağın fiyatı evinizin yanındaki markette 50 lira, 30 dakika mesafedeki bir markette ise 10 lira. Aynı gün bir de gitar alacaksınız evinizin yanındaki mağazada 1050 lira, 30 dakika uzaktaki mağazada ise 1010 lira. Bardak için o mesafeyi gidebilirsiniz ama gitar için pek sanmıyorum. İkisinde de amacınız ürünü 40 lira daha ucuza almak olsa da bardak için size “hadi yola çık” diyen bilinçaltınız gitar için “40 liraya o kadar yorulmaya gerek yok” diyecektir.

İnsanlar aritmetiğe göre değil, oranlamaya göre kararlar veriyor ve bunu istemsizce yapıyorlar. Matematik aradaki farkın eşit olduğunu söylese de biz düşünürken aradaki matematiksel farka değil orana göre hareket ediyoruz. Alışveriş yaparken bunu göz önüne alarak kararlar vermeye başlayın, farkı göreceksiniz.

(Bu yazıda 306 kelime var) #100Gün100Kelime’de 86. gün sona erdi.

Kategori: Pazarlama Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir