İçeriğe geç →

Yerkes Dodson Kanunu (80. Gün)

Stres artarsa performans artar mı? Yerkes Dodson kanununa göre belli bir seviyeye kadar stres yaşatmak performansı artırıyor, bir seviyeden sonra performans düşüşe geçiyor.

Stres ile performans arasındaki ilişkiyi parabolik bir eğri ile gösteren Yerkes Dodson yasası tersine çevrilmiş U modeli olarak da bilinir. Performansı fizyolojik veya zihinsel uyarılar ile artırabilirsiniz ama dozu iyi tutturmanız gerekiyor.

Yerkes ve Dodson, deney yaparken farelerin elektrik şoku tuzakları ile dolu bir labirentten normal labirente göre daha hızlı çıktıklarını gözlemlediler. Sonra tuzak sayısını artırdılar ama sonuç tersine döndü ve labirentten zor çıktılar. Uyarılmak farelere yardımcı oldu ama bir noktadan sonra işler tam tersine döndü.

C7_No8TXQAA4hS1

Sınavlardan önce yaşadığınız stres de bu kanun ile ilgilidir. Stres olmazsa konsantre olamayabilirsiniz ve sınav ambiyansını yaşayamazsınız, çok fazla stres ise konsantre olmanızı engellediği gibi hatırlamanız gereken konuları da size unutturabilir.

Özellikle iş ve spor dünyasında doğru kullanıldığında çok iyi sonuçlar veren bu kanun ile performansı artırmak sizin elinizde.

(Bu yazıda 148 kelime var) #100Gün100Kelime’de 80. gün sona erdi.

Kategori: Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir