İçeriğe geç →

Multitasking (75. Gün)

“İki tavşanı kovalayan kişi hiçbirini yakalayamaz” sözü günümüz insanının çaresizliğini ne güzel anlatıyor. Az zamanımız ve çok işimiz var, bunun sebebi çalışanlar değil iş sürecini planlayamayan yöneticiler, bu konuda tüm dünya aynı sorunu yaşıyor.

Aynı anda birden çok uygulamayı çalıştırabilen cihazların multitasking özellikleri vardır, bilgisayarlarımız veya telefonlarımız aynı anda çoklu görev yapabilir ama insan buna pek müsait değil. Bu yazının konusu bilgisayarlar ile yarışmaya çalışan insanlar ile ilgili, robotlar bizden daha zeki olacak mı bilinmez ama çoklu görevleri bizden daha iyi yaptıkları kesin.

Multitasking konusunda ne kadar beceriksiz olduğumuzu en basit örnek ile açıklayayım, biz araba kullanırken aynı anda mesaj yazmaya çalışırsak ölebiliriz, bilgisayarda bu sorun yok ama bizde var, o zaman aynı anda çok iş yapmak insan için ölümcül sonuçlar bile doğurabilir, bunu unutmamak lazım.

Bu yöntem zamandan tasarruf ettiriyormuş gibi görünse de aslında ters etki yapıyor, farklı işlerin aynı zaman diliminde bitirilmeye çalışılması hata payını yükselttiği gibi daha fazla zamanımızı alıyor ve verimi düşürüyor.

Çalışırken dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun, özellikle telefonunuzdan. Geçmiş günlerde aynı anda çok iş yapan kişilerin daha verimli olduğu düşünülürdü ama şimdi işverenler odaklanabilen ve görmezden gelebilen kişiler ile çalışmak istiyorlar.

Birden fazla iş yapmakla övünmekten vazgeçin, günümüzün başarılı insanları aynı anda çok iş yapanlar değil yaptıkları işlere odaklanabilen kişilerdir.

(Bu yazıda 213 kelime var) #100Gün100Kelime’de 75. gün sona erdi.

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir