İçeriğe geç →

Kontrol Kullanıcıda (54. Gün)

Instagram hesabımda yaptığım anketlerin sonuçları, geleceğin yayıncılığı ile ilgili fikir edinmemi sağladı ve bu konuda yazmaya karar verdim.

Kullanıcılar müzik kliplerini ve dizileri online mecralarda izlemeyi tercih ediyorlar. Müzik kanalları, televizyon kanalları ve sinemalarda yer alan içeriklerin kontrolü yayıncılardayken online mecralarda kontrol tamamen kullanıcılarda…

WhatsApp Image 2019-05-14 at 05.56.56 (1)

Radyo, televizyon, billboard ve gazete gibi geleneksel mecralara verilen reklamların kaç kişiye eriştiği net olarak ölçülemediği için yeni medya mecraları reklamverenlerin daha çok ilgisini çekmeye başladı. Reklam bütçeleri dijital mecralara doğru kaydığı için de bu mecralardaki içeriklerin kalitesi gittikçe artmaya başladı.

Yeni klip çıkaran bir sanatçı artık müzik kanallarında olmak yerine Youtube’da milyonlarca izlenmeyi hayal ediyor. Müzik kanalları bu soğukluğu aşmak için klip ağırlıklarını azaltarak; canlı performanslara ve röportajlara ağırlık vermeliler.

Televizyonlar için çekilen diziler de internet mecralarında ilgi gördüğü için, bu mecralara da uyum sağlayabilecek şekilde tasarlanmalıdır.

Bu iki soruya verilen cevaplar bize “artık kontrol mecralarda değil, kullanıcılarda” diyor. Müzik kanallarının veya dizilerin belirlediği kullanıcı trendlerinin yerini kullanıcıların belirlediği Youtube kanalları ve diziler alacak gibi duruyor.

(Bu yazıda 161 kelime var) #100Gün100Kelime’de 54. gün sona erdi.

Kategori: Pazarlama

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir