İçeriğe geç →

40 Gün Kuralı (40. Gün)

Bugün 40. günüm. 40 gündür bayram ve haftasonu tatilleri dahil olmak üzere yatak keyfi yapmadım, alarm saat 6:00’da çaldığı an yataktan fırlayıp yazı yazmaya başladım. Bunu yaparken amacım neydi?: Konfor alanından çıkmak!

Bir alışkanlık edinmek için 40 gün onu yapmanız lazım diyorlar, 40 gün ile ilgili birçok güçlü dayanak var. Bugün 40 gün oldu ama bir alışkanlık edinmiş değilim, yarın sabah 100 günlük yazı serim bitse akşama kadar uyurum diye düşünüyorum, bu iş beni yordu.

Bence, alışkanlıkları değiştirmenin gün sayısı ile pek bir ilgisi yok, önce karar vermemiz ve değişimi gerçekten isteyecek mücadeleye hazır olmamız gerekiyor.

Siz 40 gün boyunca şeker yememek için kendinize söz veriyorsunuz ama bilinçaltınızda şeker ile ilgili olumlu şeyler varsa bunu yapmanız çok zor, bir söz vardır “Önce kafanda bitir”

Bir alışkanlıktan kurtulayım derken daha kötü bir alışkanlık da edinebilirsiniz. Sigarayı bırakmak için başladığınız elektronik sigara yetmezse; açık havada normal sigara evde de elektronik sigara içebilirsiniz. Sadece dışarda içerken, sigara belasına evde de devam etmiş olursunuz, çevremde bunun çok örneği var.

1950’li yıllarda ünlü bir cerrah olan Maxwell Maltz, vücuduna yeni bir uzuv yerleştirilen hastalarının 21 gün boyunca “Hayalet Bacak Ağrısı” çektiklerini, 21 günün sonunda bu ağrıya alıştıklarını farketmiş. Maltz, buradan yola çıkarak “Yeni bir alışkanlık edinmek için en az 21 gün gerekir” demiş ama nedense bu günümüze “Alışkanlık için 21 gün yeter” şeklinde aktarılmış.

Edinmek istediğiniz alışkanlığın zorluk derecesine göre çalışmanız gereken gün miktarı da artıyor. “2 ay oldu hala alışamadım” diyerek pes etmeyin, bir kaç gün kaçamak yapsanız da sorun değil, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz, yeter ki ipin ucunu kaçırmayın.

Alışkanlık edinmeye karar verdiğiniz an not alın, neden bu zorlu sürece girdiğinizi hatırlayın.

Charles Duhigg, Alışkanlığın Gücü (The Power of Habit) isimli kitabında, var olan bir alışkanlığı değiştirmek için en önemli noktanın alışkanlığın değişebileceğine içtenlikle inanmak olduğunu söylüyor.

Ben 40 gün kuralını değil Malcolm Gladwell’in 10 bin saat kuralını baz alıyorum. Gladwell, bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat üzerinde çalışılması gerektiğini söylüyor.

Alışkanlık edinmek istiyorsanız, çevrenizde bu alışkanlığınızı sürdürmenizi engelleyecek kişilerden uzaklaşmalısınız. Yapacağınız ilk ve en doğru hareket bu olur.

(Bu yazıda 353 kelime var) #100Gün100Kelime’de 40. gün sona erdi.

Kategori: Psikoloji Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir