İçeriğe geç →

Trafikte Telefon Kullanmak (33. Gün)

Zendrive, trafikteyken cep telefonu ile meşgul olan sürücüler ile ilgili detaylı bir araştırma yaptı. 257 milyar kilometrelik bir verinin incelendiği araştırmanın sonucu  dikkat çekici…

“Telefona bakarak araç kullanan sürücüler yolların bir numaralı tehdidi. Telefon bağımlısı sürücüler, alkol alarak trafiğe çıkan kişilerden daha tehlikeli.”

Yolda araba kullanan kişilerin fren tepkimesi diğerlerine göre %9 daha yavaş, fren yaptıktan sonra eski hıza dönmek için de %19 daha yavaş tepkime veriyorlar. Saniyelerin bile çok önemli olduğu trafikte bu yüksek yüzdeli oranlar korku verici.

Sarhoş sürücüler genellikle gece saatlerinde, yani trafiğin en boş olduğu zamanlarda yoldalar. Telefon bağımlıları ise günün her saatinde büyük tehlike oluşturuyorlar, trafiğin en yoğun olduğu iş çıkış saatlerinde tehlike maksimum seviyeye yükseliyor.

Araba kullanırken telefon ile sadece mesajlaşmıyoruz. Spotify’dan müzik arayan, rehberini karıştıran, fotoğraflara bakan, video çeken kişiler, ne ararsanız var. Bu saydıklarımın hepsini ben de yoğun olarak yapıyorum maalesef. Bu yazıdan sonra daha dikkatli olmayı deneyeceğim.

Bu konu hayati önem taşıdığı için özellikle yazmak istedim.

Belki de gelecek günlerde polisler arabamızı durduracaklar ve telefona en son ne zaman baktığımızı sorgulayan programlar kullanacaklar.

(Bu yazıda 187 kelime var) #100Gün100Kelime’de 33. gün sona erdi.

Kategori: Teknoloji Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir