İçeriğe geç →

Marshmallow Testi (29. Gün)

Marshmallow, ülkemizde pek popüler olmasa da Amerika ve Avrupa’da gayet popüler, lokuma benzeyen yumuşak bir şekerleme, çocuklar ona bayılıyor!

Marshmallow Testi (Hazzı Erteleme Becerisi Testi) anaokulu çağındaki çocukların otokontrol seviyelerini ve iradelerini ölçmek için uygulanıyor. Kendini kontrol etme mekanizması 5 yaşındaki çocuklarda bile çok büyük farklılıklar gösteriyor. Videoda izleyeceğiniz gibi bazı çocuklar önlerine konan o şekerlemeyi yememek için büyük mücadele veriyorlar. Şarkı söyleyen, önüne bakmayan çocuklar olduğu gibi dayanamayıp şekerlemeyi yiyen çocuklar da var.

Çocukların tabağına konan şekerlemeyi yemezlerse kısa süre sonra bir tane daha verileceği söyleniyor, süre geçtikçe çocuklar için zor bizim için ise eğlenceli anlar yaşanıyor. Testin yapıldığı çocuklara yıllar sonra bakıldığında, yüksek irade gösteren çocukların daha başarılı oldukları ve kendilerini geliştirdikleri tespit ediliyor.

Bu öz denetim deneyi ile çocukların konsantre seviyeleri ölçülürken aynı zamanda stres altındayken nasıl karar alabilecekleri de görülmüş oluyor, bu test onların nasıl bir ergen ve yetişkin olacaklarını da kısmen bize yansıtıyor.

Otokontrolü yüksek olan kişiler ve hazzı erteleyebilenler, hayatta her zaman daha başarılı oluyor.

Siz hazzı erteleyebiliyor musunuz? Almak istediğiniz bir ayakkabıyı veya cep telefonunu koşup alıyor musunuz yoksa iyice düşünüp mantıklı ve bütçe dostu bir karar mı alıyorsunuz? Boş ve kamera olmayan bir kavşakta yeşil ışığın yanmasını bekleyebiliyor musunuz veya uçak inince yasak olmasına rağmen hemen ayağa kalkıp başüstü dolabına saldırıyor musunuz?

Hepimiz anlık hazlar ile uzun dönem hedefler arasına sıkışan insanlarız…

(Bu yazıda 221 kelime var) #100Gün100Kelime’de 29. gün sona erdi.

Kategori: Psikoloji Yaşam

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir