İçeriğe geç →

Eye Tracking Analizi (26. Gün)

Eye tracking (Göz izleme yöntemi) gözlerinizin yaptığı aktiviteleri ölçerek; odaklanılan ve dikkat çeken durumları belirler, kısaca insanların nereye, ne kadar baktığını size söyler. Bu şekilde kişiler hakkında daha fazla bilgi edinilir, empati kurulur ve davranışları hakkında bilgi sahibi olunur.

Kişilerin nereye ne kadar baktığı analiz edildikten sonra heat map (sıcaklık haritası) ile bu veriler görselleştirilir. Bu haritada kişilerin nereye ne kadar baktığı kolaylıkla anlaşılır, çok bakılan yerler sıcak az baktıkları yerler ise soğuk renkler ile size gösterilir.

eye-tracking-full-option2

Kullanılabilirlik açısından bize önemli veriler sağlayan eye tracking analizinden; ambalaj tasarımından, internet sitelerine, alışveriş merkezlerindeki raf düzeninden televizyon reklamlarına birçok yerde faydalanılıyor. Bir alışveriş merkezine girdiğinizde raflara dizilen ürünler ve gezdiğiniz koridorlar tesadüf eseri ortaya çıkan tasarımlara sahip değildir.

Müşteriler en çok nereyi geziyor, nereye odaklanıyorlar, nerelerdeki ürünler daha fazla satıyor, hepsi belirlenir ve ürünler buna göre yerleştirilir, raflar kiralıksa markalar buna göre ödeme yaparlar.

Tüketicinin dikkatini belirlemek için yapılan bu analiz ile kişilerin gözlerine bakarak; ilgi alanlarını, odaklanma sayılarını, ne kadar süre odaklandıklarını veya odaklanana kadar ne kadar süre geçtiğini tespit edebilirsiniz.20121201_TQP011_0

Kalbe giden yol mideden mi geçer, yoksa gözler kalbin aynası mıdır? Buna siz karar verin.

(Bu yazıda 200 kelime var) #100Gün100Kelime’de 26. gün sona erdi.

Kategori: Bilişim Pazarlama Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir