İçeriğe geç →

Pygmalion Etkisi – Kendi Kendini Gerçekleştiren Kehanet (19. Gün)

Last updated on 08/04/2021

”İyi düşünelim, iyi olsun”

”Korktuğum başıma geldi”

“Bir şeyi 40 kere söylersen olurmuş”

“İnanmak başarmanın yarısıdır”

Bu sözleri sıklıkla kullanıyoruz, gerçeklik payları var mı diye araştırdım.

Mitolojik bir hikaye ile başlayalım.

Efsaneye göre Pygmalion, kadınları sevmeyen bir heykeltraştır. Bir gün ideal kadınının nasıl olması gerektiğini tasvir eden bir heykel yapar, çok zaman geçmeden yaptığı bu heykele aşık olur. Onu öyle sever ki heykel gerçek bir insana dönüşür. Galatea ismi verilen bu heykel ile evlenen Pygmalion, Kendini Gerçekleştiren Kehanet’i (Self-Fulfilling Prophecy) başlatmış olur.

Bu efsaneden de anlayacağınız gibi bir şeyin olmasını gerçekten isterseniz olma ihtimali çok yüksektir. Buna Pygmalion Etkisi, Beklenti Etkisi, Kendini Gerçekleştiren Kehanet, Wallenda Faktörü gibi isimler bulmuşlar.

Siz nasıl hissediyorsanız etrafınıza da bunu anlatan mesajlar veriyorsunuz (İsteseniz de, istemeseniz de)

Etrafınızdakiler sizden aldıkları mesajlar ile siz kendinizi nasıl görüyorsanız size öyle davranıyorlar, siz de karşıdan gelen mesajları alarak bu tutuma uygun şekilde davranıyorsunuz. Bu çıkışı olmayan bir yarış pisti gibi, içerden çıkış yok, hızı belirlemek sizin elinizde.

Önyargılardan uzak bir zihin diğer zihinlerden bir adım öndedir.

‘‘Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız, aklınız ve beyniniz bunun neden imkansız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar.” Dr. David J. Schwartz

Karl Wallenda isimli ünlü ip cambazı yıllarca çok iyi gösteriler yapmış ama bir gösterisinde düşerek hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra konuşan eşi, Karl Wallenda’nın ölmeden önceki son 3 ayda ipten düşme fikrini aklından çıkartamadığını söylemiş. Kendini ipte yürümeye değil, ipten düşmemeye odaklayınca cambaz ipten düşmüş. Buna Wallenda Faktörü diyorlar. Başarısızlıktan korkarsanız tüm enerjinizi başarısızlık ile olan savaşa verirsiniz ve asıl odaklanmanız gereken yer ile ilgilenemezsiniz.

Başarmak için, başaracağınıza önce kendiniz inanmalısınız.

(Bu yazıda 278 kelime var) #100Gün100Kelime’de 19. gün sona erdi.

Kategori: Psikoloji

3 Yorum

  1. […] düşünün iyi olsun, olumsuz düşünmeyin. Pygmalion Etkisi isimli yazımda tam olarak bundan bahsettim. Kendi kendini gerçekleştiren kehanet olarak da […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir